MONDAY, JUNE 3, 2019
|
4:00-6:00 pm |
Sponsor Exhibit Booth and Poster Presentation Set-up |
6:00-8:00 pm |
Informal Gathering at Twisted Laurel (130 College Street, Asheville, NC 28801) |
TUESDAY, JUNE 4, 2019
|
6:30 – 8:00 am |
Light Continental Breakfast and Registration |
7:30 – 8:00 am |
Student Design Competition Meeting – Salon B |
|
Moderator |
Trisha Moore |
8:00 – 8:15 am |
Trisha Moore – Conference Welcome |
8:15 – 8:45 am |
Julie Mayfield – Challenges for a Sustainable Future: Public Engagement is Key |
8:45 – 9:15 am |
William Mitsch – History and Future of Ecological Engineering |
9:15 – 9:45 am |
Sepideh Saidi – Be Open. Be Positive. Be Courageous. |
9:45 – 10:15 am |
Rafael Vazquez-Burney – Dreams to Reality: Recent Experiences Implementing Ecological Engineering Projects |
10:15 – 10:45 am |
Break |
10:45 – 12:00 pm
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Advancing Ecological Engineering Technology |
Treatment Wetlands |
Ecological Engineering in Food Production |
Moderator |
W. Cully Hession |
Tiffany Messer |
Dan Hitchcock |
10:45 am – 11:00 am |
(1) Robert Dunn – Lidar and Geomorphic Change Detection: Useful Tools for River Ecosystem Assessment and Restoration Monitoring |
(6) Scott Knight – Treatment Wetlands in Practice and Lessons Learned |
(11) Stew Diemont – Wine in the Trees: Learning Adaptation to Climate Change from Traditional Viticulture Agroforestry in Portugal |
11:00 am – 11:15 am |
(2) W. Cully Hession – Unlocking New Insights into Riverscapes with Drone-Based Laser Scanners |
(7) Michael Burchell – Breathing New Life into a 25 Year Old Wastewater Treatment Wetland |
(12) Timothy Ormond – Have Your Creek and Eat It Too: Productive Food Forest Systems for Riparian Buffers |
11:15 am – 11:30 am |
(3) Brett Connell – High Definition Stream Surveys: A Better Way to Prioritize Your Streambank Restoration Projects |
(8) David Austin – Nitrate Design Challenge: Can Surface Flow Wetlands Reduce Nitrate in Cold Water by Induced Electrical Currents? |
(13) William Mitsch – Solving the Grand Challenges of Harmful Algal Blooms with Wetlaculture |
11:30 am – 11:45 am |
(4) Eban Bean – GatorByte: An Open Source Platform for Low-Cost, Real-Time Water Resource Monitoring |
(9) Alex Horne – Oxygenation: Yes or No? Anoxia is Vital for Wetlands Pollution Treatment But Deadly for Lakes, Rivers, and Ocean Cleanups |
(14) Yadir Simón Rodríguez Núñez – Evaluation of a Biological Filter and a Hydroponic System of Lettuce for the Treatment of Wastewater from an Aquaculture Recirculation System for the Production of Tilapia CANCELLED |
11:45 am – 12:00 pm |
(5) Jochen Hack – A New Methodology to Assess the Ecosystem Service Potential of Urban Rivers in Developing Countries |
(10) Mark Brown – A Floating Island Treatment System for Removal of Phosphorus from Surface Waters |
(15) Ronald Aguilar – Protecting the Water Resource in Costa Rica CANCELLED |
12:00 pm – 1:00 pm |
Lunch (Provided) |
1:00 PM – 2:15 pm
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Stream Corridor Restoration I |
Constructed Wetlands |
Stormwater & Green Infrastructure I |
Moderator |
Greg Jennings |
Dawn Reinhold |
Andrea Ludwig |
1:00 pm – 1:15 pm |
(16) Maddie Berg – Urban Stream Restoration: An Evaluation of Conveyance and Material Processing Channels |
(21) Allison Lewis – The 4G Ranch Wetlands: Operating for Our Future |
(26) David Wituszynski – Monitoring Bird and Insect Communities Within a Large-Scale Bioretention Project: Year 2 |
1:15 pm – 1:30 pm |
(17) Dan Sweet – Emerging Concepts in River Restoration Design and their Application and Adaptation to Headwater Stream Restoration Projects in the Southeast |
(22) Bingbing Jiang – Nutrient Retention in the First Full Year by a Wetlaculture Mesocosm System in the Former Great Black Swamp Upstream of the Highly Eutrophic Western Lake Erie |
(27) Jenifer McIntyre – The Biological Effectiveness of Green Stormwater Infrastructure for Aquatic Toxicity |
1:30 pm – 1:45 pm |
(18) Chris Streb – Stream Restoration Using All Wood Structures |
(23) Matt Huddleston – Savannah River Site’s A-01 Constructed Wetland System: A Model for Sustainable Ecological Risk Mitigation |
(28) Jillian Sarazen – Nitrogen and Phosphorus Removal in Bioretention Cells Receiving Agricultural Runoff from a Dairy Farm in South Burlington, VT |
1:45 pm – 2:00 pm |
(19) Greg Jennings – Who Gives a Dam? Removing Barriers to Aquatic Organism Passage One Step at a Time |
(24) Natasha Bell – Potential of Floating Treatment Wetlands to Manage Phytophthora Species in Agricultural Runoff and Drainage |
(29) James Bays – Optimizing Green Infrastructure Performance: Case Studies of Los Angeles Wetlands |
2:00 pm – 2:15 pm |
(20) Andy Brown – The Whole is Greater Than the Sum of Its Parts’ – Aristotle |
(25) Johel Venegas Castillo – Determination of the Parameters of a System of Artifical Wetlands of Vertical Subsuperficial Flow for the Optimations of the Design of Models of Black Box Under Tropical Conditions CANCELLED |
(30) Trisha Moore – The Role of Trees as Green Stromwater Infrastructure: Digging Into the Data |
2:15 pm – 2:30 pm |
Break |
2:30 PM – 3:45 pm
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Ecological Function of Stream Restoration |
Wetland Hydrology |
Coastal Ecosystems |
Moderator |
Brian Bledsoe |
Fouad Jaber |
Steven Hall |
2:30 pm – 2:45 pm |
(31) Urban Withers – Linking Stream Restoration Success with Watershed, Practice and Design Characteristics |
(36) Jack Kurki-Fox – The Potential Long-Term Impacts of Climate Change on Coastal Plain Wetlands in North Carolina |
(41) David Eggleston – Integrating Ecosystem Service Considerations Within a GIS-Based Habitat Suitability Index for Oyster Restoration |
2:45 pm – 3:00 pm |
(32) Jeremy Melton – Use of Geomorphic Metrics in Functional Traits Analysis for Urban Streams |
(37) Brock Kamrath – Impact of Control Structures on the Restoration of Wetland Hydrology within the Great Dismal Swamp |
(42) Steven Hall – Growing Coastal Infrastructure: Sharing the Vision for a Productive and Sustainable Coast |
3:00 pm – 3:15 pm |
(33) John Schwartz – Assessing Functional Lift for Urban Stream Restoration Projects |
(38) Eric Neuhaus – Assessing the Success of Water Budget Modeling and Reference Wetlands for the Prediction of Wetland Hydrology in Wetland Restoration Sites in North Carolina |
(43) Samantha Francis – Green Concrete: The Bioreceptivity of Algae-Concrete for Macroinvertabrates, Preferences of False Dark Mussels, and a Lesson in Adaptive Management |
3:15 pm – 3:30 pm |
(34) Sara Donatich – Evaluating the Ecological Function of Restored Streams in Piedmont, North Carolina Using the Stream Quantification Tool |
(39) Randall Etheridge – Managing Waterfowl Impoundment Hydrology to Provide Habitat and Reduce Nutrient Loss |
(44) Mauricio Arias – Characterization of Ecosystem Metabolism of Restored Coral in the Florida Keys |
3:30 pm – 3:45 pm |
(35) Barbara Doll – Evaluation of Nutrient Reduction Crediting Strategies for Stream Restoration |
(40) Tess Thompson – Estimating Flow Through Rock Weirs for Use in Ecological Engineering Design |
(45) Sudhanshu Panda – Automated Geospatial Model Development for West Indian Manatees Habitat Suitability Analysis and Conservation Decision Support |
3:45 pm – 4:00 pm |
Break |
4:00 PM – 5:15 pm
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Ecology of the Built Environment |
Student Design Competition Block |
Stormwater & Green Infrastructure II |
Moderator |
Theresa Thompson |
Dedicated time slot for students to attend other concurrent sessions or to work on their design competition projects |
Ani Jayakaran |
4:00 pm – 4:15 pm |
(46) Deborah January-Bevers – Looking Beyond Ecological Functions to the Value of Ecosystem Services in the Greater Houston Region |
(51) Joey Smith – The Seasonality of Nutrients in Stormwater Runoff from Residential Sewershed in Columbus, Ohio |
4:15 pm – 4:30 pm |
(47) Scott Lowe – The Alternative Headwater Channel and Outfall Crediting Protocol |
(52) Kathryn Boening – Hydrological Responses of Retrofitted Green Infrastructure |
4:30 pm – 4:45 pm |
(48) Wade Burcham – Stabilization Alternatives – Living Walls – Another Choice to Consider |
(53) Karina Bynum – Solving the Watershed Challenge Through Optimized Solutions |
4:45 pm – 5:00 pm |
(49) Cristian Druta – Preventing Animal-Vehicle Crashes Using a Smart Roadside Detection Technology and Warning System |
(54) Hunter Freeman – Are Stormwater Regulations Holding Back More Than Runoff? – An Evaluation of Watershed Protection Strategies |
5:00 pm – 5:15 pm |
(50) Timothy Ormond – Resilient Water Systems for Urban Agriculture: The Patchwork Urban Farms Experience |
(55) Christine Pomeroy – Introduction to the Community-Enabled Life-Cycle Analysis of Stormwater Infrastructure Costs (CLASIC) tool |
5:15 pm – 5:30 pm |
Break |
5:30 pm – 7:00 pm |
Career Fair and Poster Presentation Session with Light Hor d’oeuvres (Salon B & Exhibitors Hall) |
WEDNESDAY, JUNE 5, 2019
|
6:30 am – 8:00 am |
Yogurt Station, Fruit and Coffee (provided) – Please see our list of local breakfast locations |
8:00 am – 9:15 am
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Stream Corridor Restoration II |
Lake & Reservoir Water Quality |
Stormwater & Green Infrastructure III |
Moderator |
Barbara Doll |
Marc Beutel |
Eban Bean |
8:00 am – 8:15 am |
(56) Joe Garner – Beginning a Career in Environmental Restoration and Planning: A Perspective for Students Looking to Join the Workforce |
(61) Sumaia Islam – Ammonia Oxygen Demand Determination for the Design of an Oxygenation System in a Water Supply Reservoir |
(66) Shaddy Alshraah – Soil Tillage for Stormwater Infiltration: Effects of Amendments and Vegetation Type Over Time |
8:15 am – 8:30 am |
(57) Michael Pannell – Stream Mitigation Design and Construction for an Over Widened Bedrock Channel |
(62) Nathan Stoltzfus – Forming Public-Private Partnerships to Identify and Manage Agricultural Fields with Elevated Phosphorus in the Western Lake Erie Basin |
(67) Mohammad Nayeb Yazdi – Assessing the Effect of Retention Ponds in Potentially Reducing or Buffering Downstream Loads to the Bay |
8:30 am – 8:45 am |
(58) Nolan Williams – A Methodology for Developing a Compound Flooding Model Using Long-Term Data Collection and Basic Stochastic Hydrology |
(63) Tiffany Messer – Assessing the Water Quality Cocktail Entering Recreational Lakes |
(68) Ani Jayakaran – The Role of Porous Asphalt in Stormwater Mitigation in Urban Landscapes |
8:45 am – 9:00 am |
(59) Paul Le Bel – Effective Stream Restoration Construction Management within Piscataway Creek |
(64) Byran Fuhrmann – Mercury Cycling in a Eutrophic Reservoir |
(69) Alessandra Braswell – Stormwater Management for Coastal Communities: A Case Study Review |
9:00 am – 9:15 am |
(60) Joel McSwain – Expanding Asset Protection to Include Stream Restoration Techniques |
(65) Melissa Conn – Seasonal Zooplankton Community Structure and Mercury Bioaccumulation in a Hypereutrophic Reservoir |
(70) Sarah Waickowski – Hydrologic and Water Quality Impacts of a Green Street Retrofit in Fayetteville, North Carolina |
9:15 am – 9:30 am |
Break |
9:30 am – 10:45 am
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Watershed Approaches |
Water Quality |
Stormwater – Bioretention |
Moderator |
Dan Sample |
Tom Franti |
Stacy Hutchinson |
9:30 am – 9:45 am |
(71) Joshua Robinson – Field-based Assessment of an Urbanized Mountane Headwater Catchment: The Impact of Watershed-wide Green Stormwater Infrastructure Retrofits on Sediment Washload |
(76) McNamara Rome – The Case for Cyanobacteria-Based Water Quality Grades |
(81) Andrea Ludwig – Thinking Twice About Rock Surface Cover in Nashville-Area Bioretention Applications |
9:45 am – 10:00 am |
(72) Roderick Lammers – Uniting Stormwater Management and Stream Restoration Strategies for Greater Water Quality Benefits |
(77) Jeffrey Kast – Simulating the Role of Manure and Inorganic Fertilizer Applications on Water Quality in the Maumee River Watershed |
(82) Thorsten Knappenberger – Bayesian Approach to Assess Stormwater Pollutant Reduction in Bioretention Cells |
10:00 am – 10:15 am |
(73) Hannah Kuhl – Stormwater and Tidal Hydraulics in an Urban Watershed: Land Use Change Impacts |
(78) Fernando Rojano- Aguilar – Use of pH, Conductivity, and Temperature as Tracers to Assess Water Quality Changes in the Kanawha River, West Virginia |
(83) Michael Ament – Assessment of Drinking Water Treatment Residuals to Enhance Phosphorus Retention within Green Stormwater Infrastructure |
10:15 am – 10:30 am |
(74) Cameron Jernigan – Forested Stormwater Wetland Demonstration in Greenville, N.C. |
(79) Yin-Phan Tsang – Characterizing Natural Barriers to Non-native Stream Fauna in Hawai‘i |
(84) Aaron Akin – The Influence of Active Control on Urban Bioretention Systems |
10:00 am – 10:45 am |
(75) Peter May – The Performance of Two Simultaneously Operated Experimental Algal Floways Supporting Water Treatment on Anacostia River in Prince George’s County, Maryland and Washington, D.C. |
|
(85) Whitney Lisenbee – Enhanced Bioretention Cell Modeling: Moving From Water Balances To Hydrograph Production |
10:45 am – 11:00 am |
Break |
11:00 am – 12:00 pm
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Stream Corridor Restoration III |
Special Session – Large Scale Wetland Restoration |
Value Added Products |
Moderator |
John Schwartz |
Michael Burchell |
Stephanie Lansing |
11:00 am – 11:15 am |
(86) Amy Longcrier – The Case for More Data |
(90) William Crumpton – Potential of Large Scale Wetland Restorations to Reduce Nitrogen Loads to Surface Waters in Iowa |
(94) Danielle Delp – Utilizing Algae for the Production of High-Quality Biomethane via Anaerobic Digestion |
11:15 am – 11:30 am |
(87) Denise Alving – Using University of Maryland Campus Creek as a Study Site for Urban Creek Restoration |
(95) David Penn II – An Investigative Study into Biomass Yield Production and Energy Content from Three Feedstocks as a Sustainable Solution for Right-of-Way Management |
11:30 am – 11:45 am |
(88) Isaac Hinson – Urban Environmental Restoration: Ecological vs. Social Values |
(92) John Day – Mississippi Delta Restoration: Ecological Engineering on a Grand Scale |
(96) Julia Burmistrova – Feasibility of Anaerobic Co-Digestion to Manage Food Waste and Wastewater Solids from Yosemite National Park, USA |
11:45 am – 12:00 pm |
(89) Christine Blackwelder – The Reedy Creek Project: A Watershed Scale Stream Restoration Project in Charlotte, NC |
(97) John Mueller – The Bio-Intensive Greenhouse Agrodynamic System (BioGAS) |
12:00 pm – 1:15 pm |
Lunch (Provided) |
1:30 – 5:00 pm
|
Local Field Tours
|
1:30 pm – 5:30 pm |
Field Tour #1 – Ochlawaha Bog (Farmladn to Wetland Restoration) |
2:00 pm – 5:30 pm |
Field Tour #2 – North Carolina Arboretum (Stormwater Installations, Stream Restoration, and Botanical Gardens) |
2:30 pm – 5:30 pm |
Field Tour #3 – UNC Asheville Sustainability Initiatives (Stormwater Installations, Pocket Wetlands, Green Roofs, and Gardens) |
2:45 pm – 5:30 pm |
Field Tour #4 – New Belgium Brewery Stromwater Installations and Stream Restoration) |
5:45 – 9:00 pm |
Dinner Reception at Smoky Park Supper Club Boathouse (350 Riverside Drive, Asheville, NC 28801) |
THURSDAY, JUNE 6, 2019
|
6:30 am – 8:00 am |
Oatmeal, Fruit and Coffee (provided) – Please see our list of local breakfast locations |
8:00 AM – 9:15 am
|
|
|
Salon A |
Salon B |
Windsor Ballroom |
Session Title |
Stream Restoration – Functional Assessment |
Ecological Engineering Curriculum |
Emerging Technology & Methods |
Moderator |
Sara Donatich |
Stew Diemont |
David Blersch |
8:00 am – 8:15 am |
(98) Daniel Smith – Do Roots Bind Soil? Comparing the Physical and Biological Role of Roots in Fluvial Streambank Erosion Resistance |
(103) Jon Calabria – Educating Emerging Landscape Architects: Proctor Creek Case Study |
(108) David Austin – Drawing the Circle Larger: Towards Integration of Heavy Industry with Remediation of Oceanic Dead Zones |
8:15 am – 8:30 am |
(99) Fouad Jaber – Impact of Riparian Re-Vegetation on Streambank Erodibility and Stability |
(104) Mauricio Arias – Seeking Consensus for Ecological Restoration of South Florida Ecosystems in a Water Resources Sustainability Course |
(109) Marc Beutel – Biomonitoring Mercury Contamination of the Landscape: Concentrations and Speciation in Tree Bark Near the Abbadia San Salvatore Mining District, Italy |
8:30 am – 8:45 am |
(100) Jonathan Page – Post-Restoration Monitoring of Stream Restoration Projects: What Have We Learned About Our Design Cross-Sections? |
(105) Thomas G. Franti – EcoDesign Class Project: Teaching Ecological Engineering Through an International Project Collaboration |
(110) Stephanie Lansing – Effect of Microbial Treatment Processes on Antimicrobial Resistance (AMR): Digestion and Composting |
8:45 am – 9:00 am |
(101) Brandon Quinn – Investigating Potential of Degradation of Streams in the United States |
(106) Annabelle Arnold – The Development of a Chapter of the American Ecological Engineering Society |
(111) David Blersch – Performance of 3D Manufactured Substrata in the Algal Turf Scrubber Approach |
9:00 am – 9:15 am |
(102) Michael Brooker – Functional Potential of Microbial Communities in Agricultural Floodplain Sediments Dominated by Metal Homeostasis and Antibiotic Resistance Genes |
(107) Juan Castano – Co-Currence Network Analysis of Keywords in Ecological Engineering |
(112) Jacob Mast – Demeter’s Abacus: Biological Nutrient Computing |
9:15 – 9:30 am |
Break |
9:30 am – 12:45 pm
|
|
Moderator |
Trisha Moore |
9:30 – 9:50 am |
(113) Jay Martin – Defining Ecological Engineering Through Research Applications |
9:50 – 10:10 am |
(114) Glenn Dale – Applications and Challenges for Ecological Engineering Down Under. An Australian Perspective. |
10:10 – 10:50 am |
(115) Mark Brown – Beyond Growth: Economics as if the Planet Matters |
10:50 – 11:15 am |
Closing Remarks, Student Poster Awards and Student Design Competition Awards Announced |
11:15 – 12:45 pm |
Lunch (provided) and AEES Business Meeting – All Invited (Career Fair Raffle Winners Announced) – View Business Meeting Agenda |
1:00 – 5:00 pm |
Post Meeting Rafting Tour (Optional – Additional Fees Apply) |